Denna sida är en del av AcadeMedias medarbetarwebb

Kris

×

Vid akut risk för liv eller hälsa – ring alltid först 112.

Krisledning AcadeMedia

Paula Hammerskog
073 334 87 50
Paula.hammerskog@academedia.se

Rutiner vid en kris/allvarlig händelse

  1. Ring din närmaste chef.
  2. Börja dokumentera det som hänt/händer.
  3. Informera AcadeMedias krisledning via telefon, sms eller mail. Försäkra dig om att meddelandet är mottaget.
  4. Samla fakta om händelsen och dokumentera kontinuerligt.
  5. Analysera situationen, till exempel möjliga och troliga händelseförlopp. (Vad kan vi göra själva? Vad behöver vi hjälp med?)
  6. Arbeta tillsammans med segmentets eller AcadeMedias krisledning. AcadeMedias krisledning måste alltid vara informerad.

Bolags- och bankuppgifter

Denna sida är en del av AcadeMedias medarbetarwebb

I tabellen nedan framgår samtliga bolag inom AcadeMedia koncern.

Vill du veta din skolas eller enhets bolagstillhörighet samt kostnadsställe? Då kan du besöka denna sida: Fakturaadresser

I den lila rutan till höger finner du listan i Excel.

BolagsnrBolagsnamnOrganisationsnrBankgiroPlusgiroKontonummerIBANSWIFT/BICVAT
5ACM 2001 AB556057-28505034-56364543723-3
140Global Education Services AB (fd. TO i Sverige AB)556606-78551780956-7
982AcadeMedia AB556846-0231815-8115801056-3
11Vittraskolorna AB556458-67165079-8586354648-8
12Sjölins Gymnasium AB556375-83995397-22046454221-0
15AcadeMedia Support AB556568-84795552-5497540170-8
16Praktiska Studier Riks AB (fd. Framtidsgymnasiet i Sverige AB)556575-5500271-1307309206-1
17Primaskolan i Sverige AB556557-0958700-481537301-9
28AcadeMedia fria grundskolor AB556932-0699185-021399797-3
29Kastanjelunden AB556755-0032288-7784469541-7
31NTI Gymnasiet Macro AB (fd. Nordens Teknikerinstitut AB)556120-3679371-4292350750-6
32Bikupan i Östersund AB556867-6695820-506480107-6
33Guldkusten AB556983-1430596-9993737450-7
34Limhamns Förskola AB556483-38295835-9316876858-2
35Ljud & Bildskolan LBS AB556485-16495110-8751520075-3
37DBGY Kronan AB (fd. Drottning Blankas Gymnasieskola AB)556566-87945255-5257520095-1
38Designgymnasiet i Sverige AB556932-0681185-047899796-5
39Internationella Hotell- och Restaurangskolan IHR AB556982-8451582-3745730031-2
42NTI Gymnasiet Helix AB (fd. Helixgymnasiet AB)556674-72905382-6889940318-9
41NTI Gymnasiet Ellips AB (fd. IT Gymnasiet Sverige AB)556597-04715003-82154035710-5
47Procivitas Privata Gymnasium AB556615-71025370-5141328725-7
51Praktiska Utbildning AB (fd. Framtidsgymnasiet i Göteborg AB)556478-16065974-9523618763-7
53Praktiska Lärande AB (fd. Framtidsgymnasiet Öst AB)556530-44815013-2760341525-4
56Växthuset förskola i Mölndal AB556780-2714442-4503831562-4
57Åsöberget Förskola AB556476-56095832-80714696234-6
58Kringlaskolan AB556773-40655267-8117870275-5
59Pops Academy AB556958-3197528-8170
60DBGY Juvelen AB (tid. Plusgymnasiet)556578-91295376-5723235559-2
61Rytmus AB556464-89795872-40896206892-9
62Förskolan Moroten AB556450-36125388-2338954030-3
63Pålsjö Skogs Förskola AB556451-35875389-8904954021-2
66Didaktus Skolor AB556473-28565386-8766502165-4
71Pysslingen Förskolor och Skolor AB556035-4309905-8413186170-7
73Söder Triaden Förskolor AB556468-59555868-426784700-4
76Hammarby Förskolor AB556629-25375449-0552759183-7
79Färjan AB556768-0631345-8353803027-2
81KLARA Gymnasium Bildning AB (fd. Hermods Gymnasium AB)556528-66965998-94836067647-5
85KLARA Gymnasium Kunskap AB (fd. Klaragymnasium AB)556630-39385999-9136489019-0
86KLARA Gymnasium Lärande AB (fd. Mikael Elias Gymnasium AB)556558-32825199-6148489011-7
97Kungsholmens förskola AB559042-70005056-9193822753-0
98Sofiero Montessoriskola & Förskola AB556555-30795069-6962831563-2
111Banérporten AB556442-17245933-8624
112Banérporten förskolor AB556994-35650654-0355
113Banérportsskolan AB556606-40015446-3286
39International Montessori School Sweden AB556764-02050364-6320
403Vindora Utbildning AB556735-0110489-261853842-1
404Praktiska Sverige AB556257-57865532-014754332-2
407Hagströmska Gymnasiet AB556755-0461284-4108867120-8
452Cybergymnasiet Stockholm AB556554-79645551-6595
453Cybergymnasiet Malmö AB556569-32895462-7518
455Donnergymnasiet AB556540-83815068-9595
451Swedish Education Group AB556504-22555093-4827
67Didaktus Utbildningar AB556645-36265386-8899502166-2
68Academedia Eductus AB556527-40075027-64351840445-9
82NTI-skolan AB556709-8057635-7404499134-5
69Plushögskolan AB556495-58535926-69246083084-1
87Kompetensutvecklingsinstitutet i Sverige AB556355-73955456-80764614281-6
154Matchning och utveckling i Sverige AB556820-7673831-7661702728-7
153EC Utbildning AB556626-43875450-3644702718-8
155TGA Utbildning AB556575-39015283-1641702691-7
158Sälj och Marknadshögskolan AB556518-9361846-9033702696-6
156Omniway AB (tid. Utbildningsborgen i Örebro)556442-13285851-1809702734-5
152Hermods AB556044-00175789-7175702697-4
151Hermods Group AB
405Movant AB556526-50055738-904154333-0
456KYH AB556644-77685642-9350

 

Innehållsansvarig

Uppdaterad