Lotta Krus

Lotta Krus, chef AcadeMedias grundskolesegment

Bästa kollegor,

Nu är det full fart igen på alla våra skolor och vi har en spännande vårtermin framför oss. Antagningen inför hösten är igång och några skolor har redan fyllt sina platser medan andra ligger i startgroparna. I det här nyhetsbrevet finns uppdateringar kring vår köhanteringsrutin bland mycket annat matnyttigt.

Så roligt det var att träffa många av er rektorer på Ledarforum för någon vecka sedan. Jag är väldigt stolt över alla som var nominerade till de olika priserna. Det är fint att se hur skickligt ledarskap gör skillnad på olika sätt i våra verksamheter. Stort grattis också till Lea Colner på Vittra som tog hem utmärkelsen Årets ledare inom hållbarhet.

Under hösten har Skolinspektionen gjort kvalitetsgranskningar på 29 av våra skolor inom Innovitaskolan, Noblaskolan, Centrina och Montessori Mondial . Det har varit ett stort arbete för många av er, men det är samtidigt värdefullt att vi får våra verksamheter genomlysta då och då. Vi har fått alla utom två beslut och kan glädjande konstatera att 11 av dem är helt utan utvecklingsområden, vilket motsvarar 38% och är en mycket hög siffra. För alla granskningar i riket som SI gjorde 2022 var motsvarande siffra 11%. Heja er alla!

Nu håller vi siktet stadigt mot att våra barn och elever ska nå så långt som möjligt i sin kunskapsutveckling och att alla elever ska bli behöriga till gymnasiet. Tack för ditt fina arbete!

Dags att nominera till Talangprogrammet 24/25

Nu är nomineringen för Talangprogrammet 24/25 öppen! Talangprogrammet riktar sig till medarbetare med potential att bli ledare. Chefer inom hela Academedia kan nominera sina medarbetare. En förutsättning för att delta är att de nominerade inte redan har ett chefsuppdrag med personalansvar och inte heller går rektorsprogrammet. Vill du läsa mer om Talangprogrammet gör du det här. Är du chef och vill nominera någon av dina medarbetare? Då gör du det på länken här! Nomineringen är öppen till den 10 mars.

Regionala lärarträffar i Stockholm, Göteborg och Malmö

Nu är det dags för vårens lärarträffar för pedagogisk personal inom AcadeMedia. Här delar vi erfarenheter, tips och tankar med varandra, alltid med gemensamt fokus på att utveckla god undervisning för barn, elever och vuxenstuderande. I vår kommer träffarna att handla om hur vi kan arbeta med elevernas lärande och välmående inom utbildning. Våra gäster kommer att ge oss konkreta verktyg om hur vi kan arbeta hälsofrämjande och förebyggande med fokus på barn, unga och vuxenstuderandes välmående, med tydlig koppling till hur detta bidrar till framgång i undervisningen och i våra övriga verksamheter. Anmäl dig till någon av träffarna i Stockholm, Göteborg eller Malmö via denna anmälningslänk.

Nätverk för administratörer

Varmt välkommen till medarbetarträffar för dig som arbetar med administration! Under våren erbjuder vi fyra digitala tillfällen om allt från hur du lyckas med din skriftliga kommunikation till hur du behåller fokus när du jobbar med många olika saker. Varje träff är fristående och du deltar i den mån du kan och vill. Du hittar datum, anmälan och mer information om teman här. 

SETT-mässan

Den 16-18 april genomförs SETT-mässan i Stockholm – en mötesplats för innovativ skolutveckling och livslångt lärande. Årets tema är “Mellan skärmtid och samhällsansvar”. AcadeMedia finns med bland utställarna (vi återbrukar vår fina monter från höstens bok- och biblioteksmässa). Vi kommer också att ha med representanter från våra verksamheter i seminarieprogrammet och på mässans öppna scen, vilket vi är väldigt glada för. Medarbetare i AcadeMedia har rabatt på entrébiljetten. Med koden UTST2024 har du möjlighet att köpa biljett till alla tre dagarna till priset av en dag, det vill säga 795 kronor. Du kan också anmäla dig kostnadsfritt för att endast besöka utställningsdelen. SETTstage är öppen för alla besökare, även de som bara har en mässbiljett. Läs mer om SETT-mässan på denna sida.

Frukostseminarium om betyg

Torsdagen den 8 februari klockan 08.30 bjuder AcadeMedia in till ett livesänt frukostseminarium på huvudkontoret i Stockholm. Temat är det svenska betygssystemets brister och förtjänster. Flera högintressanta gäster kommer att dela med sig av sina tankar och perspektiv kring varför vi har det system vi har, andra länders betygssystem och framtiden för det svenska betygssystemet. En av de inbjudna gästerna är Lars Strannegård, rektor på Handelshögskolan i Stockholm, som fått mycket uppmärksamhet för sina inspel i debatten.

Seminariet kommer även att sändas live för dig som inte har möjlighet att närvara. Läs mer om seminariet och anmäl dig här.

AcadeMedias Global Learning Day 2024

Global Learning Day är en konferens om internationalisering och den går av stapeln den 5 mars klockan 9-12. På den digitala konferensen, som genomförs på engelska, belyser vi olika aspekter av det innovativa arbete som sker inom AcadeMedia rörande internationalisering och olika utbytesprogram med fokus på Erasmus+. På Global Learning Day får du möjlighet att lyssna till inspirerande talare från AcadeMedias olika segment, verksamheter och länder. Du får även chansen att lyssna till inbjudna experter från bland annat RISE Research Institutes of Sweden och Europeiska kommissionen. Registrera dig till Global Learning Dav via denna sida senast 29 februari.

Utbildning om kränkande behandling

Nu finns ett utbildningsmaterial som behandlar förskolans och skolans ansvar vid uppgifter om upplevd kränkande behandling. Materialet består av en informationsfilm på knappt 15 minuter där skoljurist Sofie Spetz bland annat går igenom vad som i skollagens mening utgör kränkande behandling och förklarar gränsdragningen mellan kränkande behandling och diskriminering och trakasserier samt bristande tillsyn och åldersadekvata konflikter. På denna sida hittar du länken till utbildningen.

Utbildning om att förebygga hot och våld

Innan jul gick tidningen ViLärare ut med att fler lärare och pedagoger får utstå hot och våld på jobbet. Det är något som absolut inte får normaliseras, och därför vill vi tipsa om utbildningen “Förebygga hot och våld”. Denna utbildning syftar till att bidra med ökad kunskap om hur vi kan skapa en trygg arbetsmiljö för medarbetare, barn och elever, genom att förebygga, förbereda oss för att kunna hantera bland annat hotfulla eller våldsamma situationer. Den finns att se här.

Seminarium om lärande och välmående

Fredagen den 19 januari anordnade AcadeMedia Academy ett inspirationsseminarium med tre internationella gäster som utifrån olika perspektiv föreläste om lärande och välmående inom utbildning. Seminariet spelades in och respektive föreläsning samt den avslutande frågedelen kan ses på denna sida på utbildningswebben.

Ledarforum 2024

Den 18 januari genomfördes AcadeMedias årliga ledarforum. Efter tre år med digitala Ledarforum var det äntligen dags för våra 500 ledare att träffas på riktigt! Det var en innehållsrik dag med inspirerande talare och erfarenhetsutbyten. Dessutom framfördes fina dans- och musikinslag av barn och elever från våra verksamheter. Här kan du se en video med höjdpunkter från dagen.

Vi säger också stort grattis till alla vinnare till årets ledarutmärkelser! På denna sida kan du även läsa mer om vinnarna.

Dataskyddsteamet får utökade resurser

Dataskyddsteamet stärker upp med ytterligare resurser som kommer att stötta samtliga segment med allt ifrån registerförteckningar till granskningar och bedömningar. Har du några frågor gällande dataskydd, maila oss på dataskydd@academedia.se.

Ny nivå för maxtaxa

Från och med den 1 januari gäller ny nivå för maxtaxa vid fakturering till vårdnadshavare för förskola och fritidshem. Du hittar Skolverkets nya avgiftsnivå för maxtaxa på deras webbplats. Vi rekommenderar att du kontrollerar vilket datum den nya maxtaxan gäller från (se kommunernas hemsidor eller fråga dina kommunkontakter). De flesta kommuner brukar använda den nya taxan redan från januari men undantag förekommer. Du behöver uppdatera priserna på dina fakturaunderlag, alternativt i Schoolsoft om din enhet fakturerar via Intrum. Ta i samband med prisändringen gärna in nya inkomstuppgifter. Vi önskar att detta görs en gång per år.

Inköp och leverantörsfakturor

Kom ihåg att kontrollera följande när du gör inköp:

  1. Säkerställ att du uppger rätt fakturaadress, så att inköpet går till rätt företag.
  2. Säkerställ att du uppger rätt kostnadsställe, så att kostnaden hamnar på rätt enhet.
  3. Är du osäker på något av ovanstående. Gå in på denna sida på medarbetarwebben, ta kontakt med oss på Ekonomiservice på 0771-794402 (måndag-fredag mellan 09:00–12:00) eller lägg ett ärende i Servicewebben så hjälper vi dig!

Centrala elevhälsans nyhetsbrev

Vårt nyhetsbrev uppdateras löpande och du hittar det här på medarbetarwebben. Ta bland annat del av utbildningar och uppdaterad omvärldsbevakning riktad till elevhälsans kompetenser. De senaste uppdateringarna är:

  • Det är nu klart att vi övergår till ProRenata
  • Mindre tid på sociala medier förbättrade psykiskt mående
  • Specialpedagogikens dag 2024
  • Del 2 av 5: Dom kallar oss hemmasittare – Att må dåligt
  • Boktips: Elevhälsa i skolan av Åse Fagerlund och Öka välbefinnandet i skolan av samma författare

Samverkansutbildning

Under våren erbjuder HR tillsammans med Sveriges Lärare en samverkansutbildning för dig som är chef, arbetsplatsombud eller skyddsombud. Välkommen att delta i Göteborg den 5 mars eller Stockholm den 10 april. Klicka här för anmälan och mer information.

Systematiskt brandskyddsarbete (SBA)

Kom ihåg att det finns manualer att tillgå för att utföra enhetens SBA. Du loggar in i SBA aXess och trycker på frågetecknet längst upp i vänstra hörnet. Välj därefter “Kontrollantmanual”. Inom kort kommer även nya instruktionsfilmer om SBA i aXess-verktyget på samma ställe.

Uppsägning ramavtal catering

Respektive enhets lokala leveransavtal löper läsårsvis, det vill säga från 1 juli till 30 juni, och gäller för ett år i taget. Part som vid en förlängning önskar att säga upp det lokala leveransavtalet ska iaktta en uppsägningstid på tre (3) månader, i annat fall förlängs avtalet med ett år i taget. Detta innebär att om enheten önskar att säga upp gällande avtal ska uppsägningen komma leverantören tillhanda senast 31/3.

Skolfoto

Vi ska inte anlita Express-Bild i Västerås med organisationsnummer 556807-9403 som leverantör för skolfotografering eftersom de inte är medlemmar i SER (Sveriges Elevfotografers Riksförbund) och därför finns det inget aktivt ramavtal med dem. Det har kommit till vår kännedom att de försöker kontakta våra skolor och hävdar att det finns ett ramavtal vilket inte är korrekt.

Fotografering med Express-bild i Västerås är endast tillåtet om det avser en gemensam skolkatalog som er skola valt att vara med i. Den upphandlingen sköter respektive kommun där skolan är verksam. Vi försöker påverka kommunerna att se över avtalen och påtala vikten av SER, för detta undantag har vi upprättat ett separat avtal. Vid minsta tveksamhet kring skolfoto vänligen kontakta inköp via servicewebben.

Senaste nytt för dig med IT-ansvar

Här hittar du senaste nytt inom IT för grundskolor och integrerade förskolor samt gymnasiet.  Vi tipsar även om att hålla koll på nyheter i Google Classroom och ställa frågor via Workplace-gruppen Google Workspace .

Behöver du IT-support?

Telefon: 0771-794400
Servicewebben – lägg ärende eller chatta: Servicewebben. – topdesk.net
Vanliga frågor: Snabba lösningar på vanliga frågor

Kontakt

• Royne Berglund, IT-chef AcadeMedias grund- och gymnasieskolor, 0708-39 30 01
• Martin Kipowski, IT-ansvarig grund- och gymnasieskolor, 0761-02 83 19
• Anders Broo, IT-ansvarig grund- och gymnasieskolor, 0724-50 17 39
• Fredrik Birath, ansvarig för digitaliseringsprojekt grundskolor, 0722-36 18 84

Utskick till alla pedagoger

För en vecka sedan skickade vi ut ett nyhetsbrev till alla pedagoger med information om aktuell kompetensutveckling och annan viktig information. Påminn gärna era pedagoger om att ta del av brevet.

Årets koncerngemensamma enkäter

Tack för allt arbete med 2024 års enkäter för elever, vårdnadshavare och medarbetare. Nu är alla svar insamlade och bearbetas av vår leverantör Origo Group. 

Resultaten planeras att presenteras i webbportalen OrigoLive på eftermiddagen den 22 februari. När resultaten har publicerats får du som är chef ett mail med dina personliga inloggningsuppgifter. 

För att se till att du och dina medarbetare får ut så mycket som möjligt av resultaten är det viktigt att tillsammans analysera och arbeta vidare med dem. Till hjälp och inspiration för hur ni bäst tar er an resultaten finns ett koncerngemensamt stödmaterial som du hittar via länken. 

Har du frågor kan du kontakta enkatundersokningar@academedia.se eller medarbetarundersokning@academedia.se 

Digitala nationella prov och bedömningsstöd

De nationella proven blir snart digitala och införs successivt med start under vårterminen 2024. De första proven som ska genomföras är bedömningsstöd för årskurs 6 i ämnena biologi, fysik, kemi och samhällskunskap.

Nu finns en informationssida på medarbetarwebben om Academedias arbete med digitala nationella prov och bedömningsstöd. Sidan uppdateras kontinuerligt och innehåller ansvarsfördelning, checklistor och stöd för kompetensutveckling.

Viktig information om kommande löneutbetalningar

Under 2024 kommer AcadeMedia att byta bank. Som ett led i det kommer alla medarbetare i Sverige, oavsett anställningsform och bolagstillhörighet, behöva registrera sina bankkontouppgifter senast den 17 mars 2024. Mer information om detta, frågor och svar, manualer samt länk till registreringen finns på den här sidan på medarbetarwebben.

Redan nu har fler än 6 000 medarbetare registrerat sina bankkontoupgifter.

Ny rutin för chefer vid registrering av nyanställdas bankkontouppgifter

Sedan den 25 januari behöver chefer fylla i nyanställdas bankkontouppgifter när anställningen registreras på servicewebben. Här finns nu ett nytt obligatoriskt fält. Till och med den 30 april kommer medarbetare fortsatt att behöva registrera sitt bankkontonummer hos Nordea precis som idag. Det blir alltså dubbel registrering under en övergångsperiod. Från och med den 1 maj 2024 behöver bankkontouppgifterna endast registreras av chefen på servicewebben. Du hittar mer information på medarbetarwebben

Frågor
Om du har frågor om bankkontoregistreringen är du välkommen att mejla till lonekonto@academedia.se.

Medarbetarnas semesterdagar 2023

Säkerställ att alla dina medarbetares semesterdagar som togs ut under 2023 är inlagda i Medvind. Se även till att eventuell ny frånvaro eller pågående frånvaro är förlängd och inlagd i Medvind i god tid inför våren.

Viktiga datum från Lön

1 februari – sista dag för medarbetare att klarmarkera sin tidrapport och registrera resor och utlägg.

6 februari  – senast klockan 17:00 behöver du som chef attestera dina anställda i Medvind samt attestera resor och utlägg. Kom ihåg att se över och förlänga ledighetsansökningar i Medvind före attest.

8 februari – sista dag för att lämna in underlag för nyanställningar, ändringar och avslut om de ska komma med till nästkommande löneutbetalning.

Utbildningar våren 2024

Lär dig mer om löneprocessen

Du som är nyanställd chef, administratör eller intendent är varmt välkommen att delta i ett webbinarium om löneprocessen. Vi berättar hur du på ett enkelt och smidigt sätt kan navigera i lönesystemet och se till så att dina anställda får det de har rätt till. Erfarna lönehandläggare kommer att visa dig allt ifrån hur du lägger ärenden och hittar manualer i medarbetarwebben till hur du hanterar frånvaro och attesterar i Medvind.  Utbildningen ges vid flera tillfällen i vår. Anmäl dig via länken.

Fördjupning Medvind

Välkommen på webbinarium om schemaläggning i Medvind. Här fördjupar vi våra kunskaper inom schema och frånvarohantering i Medvind. Du får också med dig lite tips och trix som kan vara bra att ha i ditt arbete. Utbildningen ges vid flera tillfällen i vår. Anmäl dig via länken. 

Fler utbildningar

utbildningswebben hittar du även andra förinspelade webbinarier om exempelvis tidrapportering, resor och utlägg, hantering av schema i lönesystemet och hantering av anställningar.

Marknadsplan för läsåret 24/25

Arbetet med marknadsplanen inför läsåret 24/25 är nu igång. Nytt från och med i år är att marknadsplanen ska göras för en tvåårsperiod istället för varje år. 

  • År 1 görs hela processen med rektorsenkät i januari, workshop, marknadsplan och budget under februari och de lokala kommunikationsplanerna under april.
  • År 2 görs endast en “faktainsamling” där vi från er behöver få era datum för öppet hus samt eventuella justerade kontaktuppgifter.

Årets rektorsenkät ersätts dock detta år av enkäten för varumärkesanalysen då den berör samma områden. Marknadsplanen presenteras av de marknadsansvariga på rektorsmötet i mars inför arbetet med de lokala kommunikationsplanerna. 

Köhantering

Segmentet har tidigare tagit fram en gemensam rutinbeskrivning och ansvarsfördelning för köhantering, den är nu är uppdaterad och kompletterad med gemensamma riktlinjer. Läs under “SchoolSoft kö” för detaljerad information.

Uppdateringen rör främst läsårsuppflytt där:

  • Läsårsuppflyttning för de köplatser som inte fått erbjudande sker årligen innan antagningen för att hålla urvalsgrunden kötid.
  • Vi ändrar inte kötiden för VH som väljer ”läsårsuppflytt” vid erbjuden plats, utan man behåller sin plats i kön i enighet med vad som kommuniceras från SchoolSoft tills dess att man väljer att lämna kön eller tackar nej till erbjuden plats.

SPAR-slagning vårdnadshavare 15 februari

En SPAR-slagning på vårdnadshavare innebär manuellt arbete i SchoolSoft. Du hittar information och en manual om detta via länken.

Scrolla ned på sidan till “Bra att veta” och “Spar-slagning”. Manualen finns allra längst ned på sidan “Spar-slagning vårdnadshavare och elev”, eller via SchoolSoft-hjälpen (blå frågetecknet).

Uppdatering vid förändrade familjeförhållanden

Då man enbart slår efter vårdnadshavare mot SPAR två gånger per år är det viktigt att vårdnadshavarna löpande uppdaterar skolan om det sker förändringar i familjeförhållandena (till exempel ensam vårdnad eller dödsfall), så skolan kan uppdatera informationen i SchoolSoft. Innan uppdatering, glöm inte att verifiera uppgifterna med berörd myndighet.

Nya appar för vårdnadshavare och elever

I mars lanseras två nya separata SchoolSoft-appar, en för vårdnadshavare och en för elever. SchoolSoft återkommer med mer info när det närmar sig, bland annat med material som kan kommuniceras vidare till elever och vårdnadshavare på skolan.

Manualer för inloggning för elever

Nu har infosidan för elever på medarbetarwebben uppdaterats med manualer för inloggning (på flera språk), kika gärna här och dela med era elever.

Ny behörighetsmodul och ny administratörsbehörighet

Den 1 februari 2024 kommer en ny behörighetsmodul att aktiveras i SchoolSoft, vilket gör att de med någon form av administrativ behörighet behöver få uppdaterade behörigheter. Det har gått ut information till rektorer och administratörer på alla grundskolor och integrerade förskolor. Har du inte fått någon information, kontakta din rektor omgående.

För mer information, samt manual och behörighetslista, gå in på SchoolSoftförvaltningens informationssida på medarbetarwebben och läs under “Bra att veta”.

Utbildning i PDV för "Train the trainer" den 19 mars

Utbildningen “Att överleva en attack” är obligatorisk för samtliga medarbetare inom på AcadeMedias grundskolor och gymnasieskolor. Syftet är att ge enkla verktyg så att alla, efter vars och ens förmåga, ska kunna vara en del i att minimera konsekvenserna av en PDV-attack (PDV=pågående dödligt våld). Utbildningen består av två delar, en teoretisk genomgång och en praktisk övning.

På de flesta enheter är det rektor eller en person på skolan som rektor utser som tränas centralt för att sedan hålla i utbildningen lokalt på enheten. Den 19 mars är det dags för en ny utbildningsdag i Stockholm med AcadeMedias trygghet- och säkerhetschef Mattias Hammar. Motsvarande utbildning för “Train the trainer” kommer att hållas i Göteborg och i Malmö senare under våren.

Antalet platser är begränsat, välkommen att anmäla dig via utbildningswebben.

Logotyp "lärargalan".

Nu kan elever nominera till Lärargalan

Nu öppnar nomineringen till Lärargalan 2024. Syftet med Lärargalan är att uppmärksamma lärare och stärka lärarprofessionen. Dela gärna informationen och nomineringsmaterialet med eleverna på din skola.